Hoppa till sidans innehåll

Klubbmästare


Många har ridit/kört hem äran att benämnas klubbmästare i SORF under alla år som gått. Här har vi som ambition att samla er alla!

Hoppning Häst
2016 Erica NIlsson - Camaro Princess 
2014 Linnea Fors - Aquatini 
2013
2012
2011 Caroline Bergdahl - Son of Diamonds
Upphåll i tävlingen 2007-2010
2006 Åsa Ahlin - Lion 
2005 Alexandra Höglund - Denisa
2004 Åsa Ahlin - Lion
2003 Klara Johansson - Leopold
2002 Camilla Eriksson - Grynet
2001 Petra Johansson - Good Boy
2000 Klara Johansson - Leopold
1999 Michelle Lennings - Lisnavaragh
1998 Ulrika Johannson - Corinne
1997 Susanna Vesterberg - Juni
1996 Pierre Ljungh - Cazandra
1995 Anna Sundgren - Cosack
1994 Katarina Johansson - Bell Friens
1993 Monica Johansson - Wanadie
1992 Stina Andersson - Francis
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985 Peter Bäckman - Brindley Lad
1984 Marita Karlström - Röd Hvide
1983 Marie Jansson - Batjuana
1982
1981 Fredrik Larsson - Flinga
1980 Gunvor Thornell - Malou
1979 Bojan Krogh - Batjuana
1978 Lena Lundgren - Robust


Hoppning Ponny
2016 Fanny Matsanders - Lunnalyckans Actör
2014 - Fanny Matsanders - Lunnalyckans Actör
2011 Ida Linder - Verona
Uppehåll i tävlingen 2007-2010
2006 Mikaela Larsson  - CTS Freddy
2005 Natalie Agerskans - JJ´s Funny Girl
2004 Sofia Resander - Aztasia
2003 Natalie Agerskans - JJ´s Funny Girl
2002 Evelina Karlsson - Finesse
2001 Ewa Selin - Brömsbo Aaron
2000 Karolina Lindström - Shogun
1999 Daniella Blomqvist - Shogun
1998 Daniella Blomqvist - Shogun
1997 Jannica Fernström - Commandore
1996 Marlene Hardenborg - Ester
1995 Marlene Hardenborg - Ester
1994 Anne Eriksson - Ensa Mc Beth
1993 Anne Eriksson - Ensa Mc Beth
1992 Linn Månsson - Demsey
1991 Åsa Ahlin - Lemon
1990 Petra Johansson - Glenroe
1989
1988
1987
1986
1985 Anna Bäckman - Storm
1984 Carina Ek - Sinilga
1983 Ulrica Hörnqvist - Jolo?
1982 Malin Olsson - Day Dream
1981 Henric Esselin - Day Dream
1980 Anna Esselin - Day Dream
1979 Susanne Hammarbäck - Esparagus
1978 Lena Karlsson - Värnanäs Pascale

Hoppning Ridskolehäst
2014 Ida Holmér- Akrobat
2013
2011 Sofie Andersson - Zampette
2007 Emma Olsson - Leo
2006 Emma Olsson - Leo

Hoppning Ridskoleponny
2014 Nathalie Jansson - Abbie
2013 Lovisa Pehrson - Master of Fashion
2012 Nathalie Jansson - Master of Fashion
2011 Alexandra Bäck - Dante
2009 Sofie Andersson - Dante
2007 Josefin Lindell - Mirte
2006 Malin Westerdahl - Isabella
2005 Karin Vedberg - Macho

Dressyr Häst
2014 Patricia Nyman - Crisanto 
2008 Elin Eriksson - Agathon
2007 Cecilia Jareholm - Aquila
2006 Elin Eriksson - Agathon
2005 Fia Johansson - Crisanto
2004 Elin Eriksson - Agathon
2003
2002
2001 Petra Nordvall-Good Boy
2000
1999 Pernilla Larsson
1998 Cecilia Hedlund
1997 Linn Ceffby
1996 Ulla Johansson
1995 Mikaela Hagman
1994 Li Risberg
1993 Lena Rundblom och Li Risberg
1992 Lena Rundblom
1991
1990 Anna Nilsson-Dominar
1989
1988
1987
1986
1985 Ulla Johansson - Brilljant
1984 Ulla Johansson - Brilljant
1983 Ulla Johansson - Crown of Creation
1982
1981 Annica Widén - Grey
1980 Solveig Bachler - Imbaltina
1979 Ulla Johansson - Cornelia
1978 Bojan Krogh - Batjuana

Dressyr Ponny
2008 Saga Ahl - Caramis
2007 Mikaela Larsson - CTS Freddy
2006 Lisa Malmqvist - Foxy Forever 
2005 Liza Malmqvist-Foxy Forever
2004 Ewa Selin-Valentin 70cz
2003 Caroline Malmqvist-Edens Ajas
2002 Sandra Göranzon-TinTin
2001 Emilie Nyreröd-Tim 
2000 Matilda Lif-Robin
1999 Emilie Nyreröd-Leon
1998 Maria Ringvall-Champis
1997 Klara Johansson-Smedhults Lolo
1996 Klara Johansson-Smedhults Lolo
1995 Michelle Lennings-Sailor Lad
1994 Anne Eriksson-E.MC Beth
1993 Maria Pettersson-Jim
1992 Therese Pedersson-Lina
1991 Mikaela Hagman-Natalja
1990
1989
1988
1987
1986
1985 Annelie Svensson - Honey Ball
1984 Annelie Svensson - Honey Ball
1983 Annelie Svensson - Filur
1982 Louise Thornell - Kolarhagens Aksinja
1981 Kristina Lindholm - Glenn
1980 Lenita Svensson - Filur
1979
1978 Kristina Johansson - Silver?

Dressyr Ridskolehäst
2010 Pia Sohlberg - Ronja
2009 Emma Olsson - Leo
2008 Mia Johansson - Olympia
2007 Cicci Hägg - Fruhling
2006 Emma Olsson  - Leo 

Dressyr Ridskoleponny
2010 Sofie Andersson - Gwen
2009 Sofie Andersson - Gwen
2008 Isa Karlsson - Timmy 
2007 Josefin Lindell - Mirte
2006 Johanna Gudmunds - Poosh

Dressyr Körning Ponny
2014 Sylvia Meissl Johansson - Girli
2013 Elin Stahre - Mille
2012 Leif Carlsson - Querido
2011 Sylvia Meissl Johansson - Girli
2010 Sylvia Meissl Johansson - Girli
2009 Barbro Ellgrim - Cristall

Dressyr Körning Häst

2014 Anneli Pettersson - Lothar Matthäus
2013 Lena Elander - Zatijn
2012 Linda Liljegren - Armany
2011 Jana Thorén - Marrit/Simon
2010 Anneli Pettersson - Lothar Matthäus
2009 Anneli Pettersson - Lothar Matthäus

Önskemål har framförts om att lägga ut SORFs klubbmästare i hoppning, dressyr och körning för ponny och häst under åren som gått. Det saknas några namn för några år. Om du vet vilka som var Klubbmästare under de saknade åren ovan, maila gärna med namn på ryttare och häst eller ponny, ange vilken gren det gäller, vilket år och om ekipaget är ponny eller häst. Maila till This is a mailto link.

2010 Anneli Pettersson - Lothar Matthäus
Uppdaterad: 2017-03-14 17:15
Skribent: Berit Lundqvist

 

Ta täten med oss!
Som sponsor gör du skillnad.
Läs mer om vad det innebär att vara sponsor här.

Postadress:
Salaortens RF - Ridsport
Vallby Ryttargård 100
73391 Sala

Kontakt:
Tel: 0224-10564
Fax: 0224-17450
E-post: This is a mailto link

Se all info